منطقه آزاد اروند

منطقه آزاد اروند

منطقه آزاد اروند یکی از مهم‌ترین مناطق تجاری-صنعتی مهم ایران بوده که در جنوب غربی استان خوزستان در شهرهای آبادان، خرمشهر و جزیره مینو قرار گرفته است.

منطفه آزاد اروند قلب تپنده تجاری-صنعتی جنوب ایران بوده و با وسعت ۱۷۳ کیلومتر مربع یکی از مناطق ویژه اقتصادی کشور و بزرگ‌ترین منطقه آزاد کشور است. در مورد موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد اروند باید گفت که این منطقه در شهرهای آبادان، خرمشهر و جزیره مینو در محل تلاقی دو اروند و کارون قرار گرفته و دارای مرز مشترک با کشورهای عراق و کویت است.

اهداف کلی منطقه آزاد اروند

از اهداف کلی ایجاد منطقه آزاد اروند می‌توان به افزایش آبادانی منطقه و توسعه آن، افزایش درآمد عمومی ساکنان منطقه، جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی، افزایش صادرات و سهم منطقه در بازارهای جهانی و عرضه کالاهای تولید شده در بازارهای جهانی و بین‌المللی و فراهم کردن زمینه رقابت آن‌ها با کالاهای دیگر اشاره کرد.

تجارت و ترانزیت کالا در منطقه آزاد اروند

به دلیل وجود مرز و هوایی زمینی ایران با کشورهای دیگر و همچنین وجود مرز شلمچه در استان خوزستان، وجود فرودگاه‌های بین‌المللی در این استان از جمله فرودگاه آبادان و همه از مهم‌تر برخورداری استان از حمل‌ونقل ترکیبی (چهار نوع حمل‌و‌نقل)، باعث شده است این منطقه از نظر ترانزیتی اهمیت ویژه‌ای پیدا کند
با توجه به نیاز مبرم کشور عراق به واردات کلان و همجواری آن با منطقه آزاد اروند و فراهم شدن امکان استفاده از خدمات ترانزیتی این منطقه برای این کشور، منطقه آزاد اروند می‌تواند بهترین گزینه برای واردات کالا از کشورهای حوزه خلیج فارس و انتقال کالا به عراق و دیگر کشورهای همسایه بوده و درحال‌حاضر نیز در این زمینه فعالیت خوبی دارد.

قوانین گمرکی خروج کالا برای مسافران

مسافران این منطقه که قصد ورود به کشور را دارند، می‌توانند علاوه بر وسایل سفر و لوازم شخصی خود، تا سقف ۸۰ دلار خرید کنند و کالاهای خود را بدون نیاز به دریافت کارت سبز، پرداخت حق کمرگی و سود بازرگانی، از منطقه خارج کنند. خروج کالاهایی که ارزش آن‌ها بیش از میزان مذکور بوده، مستلزم دریافت کارت سبز، پرداخت حق گمرکی و مبلغی به اندازه دو برابر سود بازرگانی است؛ لازم به ذکر است که هیچ یک از کالاها نباید جنبه تجاری نداشته باشد.

ارائه شناسنامه و کارت ملی برای اخذ کارت سبز الزامی بوده و برای دریافت آن در آبادان باید به سالن مسافربری بندر آبادان، مجتمع تجاری ساحل اروند، و در خرمشهر به کوی مالک اشتر، نرسیده به فروشگاه اتکا، مجتمع تجاری اروند مراجعه کنید

مسافرانی که می‌خواهند مستقیما از این منطقه از کشور خارج شوند، می‌توانند کلیه کالاهایی را که جنبه تجاری نداشته باشد یا از نظر شرعی و قانونی ممنوع نباشد، بدون ارائه کارت سبز و پرداخت حق گمرکی خارج کنند. در ضمن خروج کلیه اشیای تاریخی و عتیقه، نسخ خطی، آثار فرهنگی نفیس و انواع سکه برای مسافرین داخلی و خارجی نه تنها از اینجا بلکه از سایر مناطق مرزی و آزاد دیگر نیز ممنوع بوده و کالاهای حجیم را نیز نمی‌توان با استفاده از قانون کالاهای مسافر از منطقه خارج کرد.