منطقه آزاد ماکو

منطقه آزاد ماکو

معرفی منطقه آزاد ماکو

شهرستان ماكو و مرز بازرگان به‌عنوان دروازه تجاري- بازرگاني ايران به اروپا همواره از نقش و اهميت فراواني برخوردار بوده‌اند. گستردگي روابط تجاري ايران و اروپا و حجم بالاي تبادل كالا با كشورهاي اين قاره سبب گرديده تا مرز بازرگان به يكي از فعال‌ترين مرزهاي زميني كشور تبديل گردد. وجود اين ويژگي در كنار ساير خصوصيات شهرستان ماكو مانند نزديكي به قطب صنعتي تبريز، همجواري با كشورهاي حوزه قفقاز و ...، سبب گرديد تا ايده اوليه ايجاد منطقه آزاد ماكو در اوايل دهه 80 پديد آيد.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو در شمال غرب کشور و مساحتی بالغ بر 500 هزار هکتار، بعنوان هفتمین منطقه آزاد تجاری و اقتصادی کشور ، با برخورداری از ظرفیت های اقتصادی قابل توجه و امکانات زیر بنایی مناسب و حاکمیت مجموعه ای از قوانین و مقررات ویژه حمایتی ، فرصت های قابل توجهی را پیش روی سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم نموده است .
در حقیقت ، منطقه آزاد ماكو، كانوني است جهت :

  • گسترش همكاري‌ و تعامل منطقه‌اي و بين‌المللي؛ 
  • تقويت پيوند دو سويه، خردمندانه و بالنده با اقتصاد جهاني؛ 
  • پيشرانه و نمود توسعه ترانزيت و بازرگاني؛
  • الگوي پويايي قطب صادرات غيرنفتي و مدار صادرات مجدد اروپا – آسیا
  • مقصدي فعال برای گردشگران در طول سال با تركيبي از جذابیت های گردشگري چهار فصل
  • در راستاي تحقق توسعه پايدار و اهداف هزاره سوم، با بهره‌گيري از سرمايه انساني و اعمال مديريت يكپارچه در بستري ايراني-‌اسلامي.
موقعیت مکانی منطقه آزاد ماکو

موقعیت ژئواستراتژیک منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو

منطقه آزاد تجاری- صنعتی ماکو شامل ماکو ، بازرگان ، شوط و پلدشت درحدود 500000 هکتار وسعت دارد. این منطقه از موقعیت استثنایی در حمل و نقل و ترانزیت کالا بواسطه اتصال به بازارهای اروپا و آسیای میانه برخوردار است.
این منطقه از شمال به جمهوری ترکیه ، از شرق با مرز آبی ارس به جمهوری خود مختار نخجوان محدود است که این موقعیت ، منطقه را بعنوان شاهراه ارتباطی ترانزیت کالاهای کشور های آسیای میانه و اروپا بعنوان مهمترین شاخص تجارت جهانی مطرح نموده است.

منطقه آزاد ماکو در فرهنگ سرامیکی ماوراء قفقاز (2900-3250 ق.م) و در مواریث مادی و فرهنگی امپراتوری اورارتو نه فقط با جمهوری های آذربایجان و ترکیه بلکه با کشورهای ارمنستان و گرجستان نیز شریک میباشد، لذا منطقه آزاد تجاری- صنعتی ماکو علاوه بر هم‌مرزي با تركيه و نخجوان ، همجوار با ارمنستان و منطقه قفقاز بوده و گلوگاه كريدور زميني شمال و جنوب (رقيب كانال سوئز در خشكي) و نقطه اتصال آسيا و اروپا می باشد. و با توجه به اهميت مواصلاتي استراتژيكي قفقاز براي ايران، انجام عمده مبادلات و آمد و شدهاي تجاري و سياسي بين ايران و روسيه و اروپا از اين محور می باشد.
فاصله اندک منطقه آزاد ماکو از بنادر مرسین در دریای مدیترانه و ترابوزان در دریای سیاه، امتیاز چشمگیری در دسترسی به بازارهای اروپا از راه زمین ودریا است که در مقایسه با بنادر جنوبی کشور در خلیج فارس به دلیل مسافت و صرفه های اقتصادی ناشی از مقیاس جای تردیدی باقی نمی گذارد که این منطقه اقتصادی ترین گلوگاه دررقابت با راه دریایی شرق وغرب در خشکی است.

منطقه آزاد ماکو